Kitap ile İlgili Kompozisyon

Kitap ile ilgili kompozisyon örneklerini sizler için uygun başlıklar ve giriş gelişme sonuç bölümleri halinde yayınladık. Kitaplar ilgili bu...

Kitap ile ilgili kompozisyon örneklerini sizler için uygun başlıklar ve giriş gelişme sonuç bölümleri halinde yayınladık. Kitaplar ilgili bu kısa ve uzun yazılarda kitapların faydaları, kitapların önemi, kitap okumanın insanlara kazandırdıkları üzerinde durduk. Faydalı olmasını dileriz.

 

KİTAP

     Hayatımız boyunca bize lazım olacak bilgileri veren, bizi daha aydınlık bir dünyaya taşıyan kitapların önemi çok büyüktür.

     Kitaplar en iyi dostlarımız, en vefalı yoldaşlarımızdır. Onlarla zaman geçirmek, onlardan bir şeyler öğrenmek kadar zevkli bir şey yoktur. Kitaplar bizi her yönüyle hayata hazırlar, bize hiç görmediğimiz, bilmediğimiz dünyaların kapısını açar. Onlar sayesinde hem bilgi sahibi olur hem de hayal dünyamızı geliştiririz. Üstelik onları okurken, çok iyi bir arkadaşımızla muhabbet ediyormuş gibi mutlu oluruz. Her kitap okunmaya değerdir. Her kitapta bir yazarın emeği, bilgi birikimi, tecrübesi vardır. Her bir kitap dünyaya açılan yeni bir kapı gibidir. Bu kapıyı açmak ise kitabın kapağını açıp sonuna kadar okumaya bağlıdır.

     Sakın kitaplardan uzak durmayın. Onlardan uzak duran, okumayan bir toplum gelişemez. Gelişemediği gibi gerilemeye ve yok olmaya mahkum olur.

-SON-

 

KİTAPLARIN ÖNEMİ

     Yeryüzünde kitaplar kadar değerli bir hazine yoktur. Dünyanın bütün hazineleri bitip tükenmeye mahkumdur; oysa kitaplar bize bitip tükenmek bilmeyen bir verimle, bereketle gelir.

     Bir hazineyi kullandıkça o hazine azalır ve nihayetinde yok olur; lakin kitapları kullandıkça sahip olduklarınız azalmak yerine artar; böylece her yönüyle daha zengin olursunuz. Bir ülkenin tüm mal varlığını elinden alsanız, o ülke belki o mal varlığına tekrar sahip olabilir; fakat kitaplarını alırsanız, bir daha kendisine gelemez. Kitaplar zaten her kapının anahtarıdır. Zenginliği bile onlar sayesinde elde ederiz; zira onları okuyup bilgi sahibi olamazsak, zengin olmanın yollarını da öğrenememiş oluruz. Bir insanın kişisel olarak gelişiminde kitapların önemi çok büyüktür. Kitapların en büyük katkısı insanlara bilgi vermesidir. Ancak bununla sınırlı değildir. Kitaplar bilgi vermekle kalmaz, doğru yolu gösterir, hayal dünyamızın gelişmesini sağlar, dilimizi doğru kullanmamızı sağlar. Tüm bunları yaparken de onları okurken mutlu olmamıza, huzur bulmamıza vesile olur.

     Küçük büyük her insan kitap okuma alışkanlığını mutlaka edinmelidir. Kitapsız bir yaşam çok anlamsız ve sıradandır. Ne zaman canınız sıkılsa alın elinize güzel bir kitap, kendinizi ona bırakın. O, sizi en güzel yerlere götürecektir.

-SON-

 

KİTAPLARIN FAYDALARI

     Bir insanı her yönüyle geliştiren tek şey kitaplardır. Aklınıza gelebilecek her konuda onlarca belki de yüzlerce kitap yazılmıştır ve her kitap kendi yazarının belki de bir ömürlük bilgi ve tecrübesini yansıtmaktadır.

     Bir kitabı okumak, o kitabın yazarının ömrü boyunca edindiği bilgi birikimine bir veya birkaç günde sahip olmaktır; yani hayatı en kısa yoldan öğrenmektir. Kitapların yararları saymakla bitmez. Onların en büyük amacı okuyucusunu bilgilendirmektir. Bu nedenle ne kadar çok okursak o kadar bilgi sahibi oluruz. Birçok kitabın amacı da sadece bilgilendirmek değil aynı zamanda eğlendirmektir. Kitap okurken onu elimizden bırakmak istemememizin sebebi işte bize verdiği  mutluluk, o eğlence halidir. Kitapların bir diğer faydası, dünyaya, olaylara ve durumlara farklı pencerelerden bakmamızı sağlamasıdır. Bu nedenle sadece kendi inançlarımıza, fikirlerimize hitap eden kitapları okumaktan çok bu inanç ve düşüncelere ter düşen kitapları da okuruz. Böylece eleştirme ve muhakeme etme kabiliyetimiz gelişir. Kitapların söz dağarcığımızı geliştirdiğini de biliyoruz elbet. Okuduğumuz her yeni kitap sayesinde yeni sözcükler, yeni deyimler, özdeyişler öğreniyoruz; böylece dilimizi daha güzel ve etkili kullanmayı öğrenmiş oluyoruz.

     Görüldüğü gibi kitaplar bize her yönüyle fayda sağlıyor, bizi geliştiriyor. Bu faydalı nimetlerden faydalanmak, onları okumak, bilgi sahibi olmak bize büyük yararlar sağlıyor. Sakın kitapsız kalmayın, yanı başınızda her an okuyabileceğiniz bir kitap bulundurun.

-SON-

 

KUTSAL HAZİNEMİZ KİTAPLAR

     Bir ülkeyi yok etmenin en iyi yolunun o ülkenin kitaplarını, kütüphanelerini yakmak olduğunu biliyor musunuz? Evet, bir milleti kitapsız bırakırsanız o millet yok olmaya mahkum olur. Bunun tarihte birçok örneği vardır.

     Zamanının en büyük kütüphanelerinden birisi, bugünkü Irak ülkesinin başkenti olan Bağdat Kütüphanesi'ydi. O dönemler Bağdat, Abbasi Halifeliğinin başkenti konumundaydı ve dünyanın kütüphanesiyle ünlü en büyük ilim merkezi halindeydi. 1258 yılında Bağdat Moğollar tarafından işgal edildiğinde yapılan ilk şeylerden biri büyük kütüphaneyi yok etmekti. Nitekim kütüphanede bulunan yüz binlece kitap günler boyunca Dicle Nehrine atılmış, bu nehrin mürekkepten dolayı günlerce mavi renkte aktığı rivayet edilmiştir.

     Düşünsenize, normal şartlarda bir ülke istila edildiğinde ilk önce o ülkenin hazinesi ele geçirilir. Ancak Moğollar, kitapların Abbasiler için daha büyük bir hazine olduğunu iyi biliyorlardı. Abbasilerin bu kadar gelişmiş olduklarının kitaplar sayesinde olduğunun farkındaydılar. Kütüphaneyi, kitapları yok ederek, belki de böyle bir devleti tamamen ortadan kaldırmış oldular.

     Eskiden Anadolu’da ağalık sistem vardı. Ağalar, yaşam sürdükleri bölgedeki toprakların sahibiydi; dolayısıyla kendilerini bu topraklarda çalışan insanların sahibi olarak da görüyorlardı. İnsanlar da çaresiz ve bilinçsiz bir şekilde ağalara boyun eğiyorlardı. Ağalar, bu insanların bilinçlenmesini asla istemiyordu; zira bilinçlenirlerse bu sistemin insanlık dışı olduğuna karar verecek belki de ağaya karşı isyan bayraklarını dikecekti. İşte bu ağalar, halkın bilinçlenmesinin önüne geçmek için köylerine kitapların, gazetelerin girmesini yasaklıyor, yasağa uymayanları ise cezalandırıyordu.

     Bir toplumun bilinçlenmesinde, cahilliği bitirmesinde en etkili silah kitaplardır. Bu silahı elinizde tutarsanız en güçlü siz olursunuz; ancak onsuz kalırsanız yok olursunuz.

     Kitaplar bizim bitmek tükenmek bilmeyen hazinelerimizdir. Bizler, ancak onlarla zengin olabilir, ancak onlarla geleceğe emin adımlarla ilerleyebiliriz. O zaman bu kutsal hazinelerin sürekli elimizin altında bulundurmalı, onları okuyup kendimizi geliştirmeliyiz.

-SON-

 

Kitaplar ile ilgili kompozisyon örneklerini okuduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen kompozisyonları beğendiyseniz yorum yazarak bize destek olmayı unutmayın. Kitapla kalın.

YORUMLAR

Ad

Kompozisyon,6,
ltr
item
Kısa Kompozisyon Örnekleri: Kitap ile İlgili Kompozisyon
Kitap ile İlgili Kompozisyon
Kısa Kompozisyon Örnekleri
https://www.kompozisyon.net/2021/12/kitap-ile-ilgili-kompozisyon.html
https://www.kompozisyon.net/
https://www.kompozisyon.net/
https://www.kompozisyon.net/2021/12/kitap-ile-ilgili-kompozisyon.html
true
1866534634972665310
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content