Ağaç ile İlgili Kompozisyon

Ağaçlar ile ilgili kompozisyon örneklerini sizler için uygun başlıklar ve giriş gelişme sonuç bölümleri halinde sunduk. Uzun ve kısa kompozi...

Ağaçlar ile ilgili kompozisyon örneklerini sizler için uygun başlıklar ve giriş gelişme sonuç bölümleri halinde sunduk. Uzun ve kısa kompozisyon yazılarında ağaç sevgisi, ağaçların önemi ve ağaçların faydaları konuları üzerinde durduk. Hoşunuza gideceğini umuyoruz.

 

AĞAÇ

      Ağaç, doğanın süsü, insanların ve hayvanların yaşam kaynağıdır. İnsanların en temel yaşam kaynağı olan oksijen, ağaçlar tarafından üretilmektedir.

     Ağaçlar, hem biz insanlar hem de hayvanlar için büyük bir öneme sahiptir. Onlar, zararlı olan karbondioksit gazını emer ve ciğerlerimize soluyarak hayatımıza devam ettiğimiz oksijeni üretirler. Tüm bunların dışında ağaçları hayatımızın her alanında kullanırız. Şöyle başımızı kaldırıp etrafımıza baktığımızda evlerimizde, okullarımızda, sokaklarımızda kullandığımız eşyaların çoğunun ağaçlardan üretildiğini görebiliriz. Ağaçlar ayrıca lezzetli meyveleriyle sofralarımıza konuk olur ve bizi besler. Yaban hayvanlarının besin kaynağının önemli bir bölümünü de yine ağaçlar oluşturur. Ağaçlar doğanın süsüdür. Sahip olduğu güzellik sayesinde bize en güzel manzarayı sunar. Yazın sıcak bir gününde gölgesinde serinlememizi sağlarken yine kışın kurumuş ağaçları yakarak ısınırız.

     Bu kadar çok faydası olan ağaçları korumak, aslında kendimizi korumak anlamına geliyor. Bu nedenle ağaçları daima korumalı ve ağaçsız toprakları ağaçlandırmak için çaba harcamalıyız.

-SON-

 

AĞAÇ SEVGİSİ

     Ağaçlar; rengarenk çiçekleri, yemyeşil yaprakları ile içimizi huzurla doldurur. Ağaçların olmadığı bir yer insana huzursuzluk verir. Ağaçlık alanlarda ve ormanlarda ise insan kendini daha iyi, daha enerjik ve mutlu hisseder.

     Ağaçlar, doğanın en önemli parçalarıdır. Onlara gelecek zarar insanlara gelmiş sayılır; çünkü insanların da yaşamaya devam etmesi için ağaçlara ihtiyacı vardır. Ağaçları sevmeli, onları korumalıyız. Her bir ağacın büyük bir değeri vardır. Bir tek ağaca zarar vermek bile çok kötüdür. Atalarımız ‘’Yaş kesen, baş keser.’’ diyerek yaş ağaçların kesinlikle kesilmemesi gerektiğini anlatmıştır. Evet, atalarımızın da dediği gibi yaş bir ağacı kesmenin bir insanı öldürmekten farkı yoktur. İlle de ağaç kesmemiz gerekiyorsa, kurumuş ve çürümüş ağaçları kesmeliyiz. Ayrıca bu ağaçların yerine de yenisini dikmeliyiz ki ormanlarımız yok olmasın. İçinde ağaç sevgisi olan her insan, ormanlık alanlarda çok dikkatli olmalı, yangın çıkarabilecek davranışlardan uzak durmalıdır. Ağaçlarımızın yok olmasının en büyük sebebi orman yangınlarıdır; bu nedenle ormanlarda asla ateş yakmamalı ayrıca çöplerimizi de orada bırakmamalıyız.

     Ağaçlar sadece insanlar için değil, insan dışındaki canlılar için de çok önemlidir. Hayvanlar da hem yiyecek hem de barınma ihtiyaçlarını ağaçlardan ve ormanlardan karşılamaktadır. Ağaçları korumalı ve ağaçsız ortamları ağaçlandırmalıyız.

-SON-

 

AĞAÇLARIN ÖNEMİ VE VE FAYDALARI

     Ağaçlar hayatımızda öyle büyük bir öneme sahiptir ki ağaçların insanlara faydasını saya saya bitiremeyiz. Hayatımızın her alanında yer alan ağaçlar, bizim en büyük hazinemizdir. Bu hazinenin tükenmesi, bizim ömrümüzün de tükenmesine neden olur.

     Ormanlar bizim akciğerlerimiz gibidir. Bildiğiniz gibi nefes almamızı sağlayan, soluduğumuz havayı filtreleyerek temizleyen organlarımız akciğerlerimizdir. İşte ağaçlar da tıpkı akciğerlerimiz gibi havadaki zararlı karbondioksidi emer ve karşılığında ise bize hayat kaynağımız olan oksijeni verir. Böylece hayatta kalmaya devam ederiz.

     Yazın bazen yayan bir yolculukta, bazen tarlada çalışırken bir ağaç gölgesi gibi yoktur. Güneş tepemizde bizi sıcaktan kavururken bir ağaç gölgesine sığındığımızda keyfimize diyecek yoktur. Bir anda güneşin o kavuruculuğundan kurtulur serinleriz ve ağacın ne kadar güzel bir nimet olduğunu bir kez daha anlarız. Üstelik ağaç gölgelerinden sadece biz değil her türlü hayvan da faydalanır.

     Okuduğumuz kitaplar, üzerine yazı yazdığımız defterler ne kadar önemlidir değil mi? Kitapsız bir hayat düşünemeyiz mesela. İşte o kitaplar, defterler de ağaçlar sayesinde vardır. Ham maddesi ağaçtır. Belki bu yazıları okurken ahşap bir koltukta veya masadasınızdır. O masa, odanızın kapısı, masanızdaki kurşunkalem, odanızın bir köşesinde bulunan o karton kutular, çaldığınız bağlama hep ağaçtan yapılmıştır.

     İşte, ağaçlar bizim için bu kadar önemli, bu kadar faydalıdır. Onların değerini bilmek, onların sayısını çoğaltmak, içinde ağaç sevgisi olan herkesin en önemli görevidir. Ağaç dikelim, hayat bulalım.

-SON-

 

AĞAÇLAR

     Ağaç, bazısı meyve verebilen bazısı veremeyen çok yıllık büyük bitki olarak tanımlanabilir. Yeryüzünü oluşturan kara parçasının önemli bir bölümü ağaçlarla kaplıdır. Ağaçlar birleşerek ormanları oluşturur ve bu ormanlar hem insanların günlük hayatında kullandığı bazı eşyalara kaynak teşkil eder hem de hayvanların yaşam sürebilmesi için gerekli ortamı sunar.

     Ağaçların bazıları meyve verirken bazıları vermez. Bazılarının da meyvesi bulunmasına rağmen insanlar tarafından tüketilecek bir kalitede veya uygunlukta değildir. Sık ormanlıklarda yer alan ağaçların büyük bir bölümü meyvesiz ağaçlardır. Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyadaki ormanların önemli bir kısmı çam türleri gibi meyvesiz ağaçlardan oluşmaktadır. Bununla beraber ormanda olmasına rağmen meyve verip de hem insanların hem de diğer canlıların faydalandığı birçok ağaç türü bulunmaktadır.

      Ağaçların insan hayatındaki yeri ve önemi meyvelerinden ibaret değildir. İnsanlar ağaç ve ağaç ürünlerini neredeyse her alanda etkin bir şekilde kullanmaktadır. Orman ürünlerinin en çok kullanıldığı sektör kırtasiye sektörüdür. Kağıt sanayisinin neredeyse tamamı ham maddeyi ağaçlardan yani orman ürünlerinden elde etmektedir. Ayrıca yine kırtasiye sektöründe kalem ve boya materyalleri de ağaçtan elde edilmektedir. Kurşun kalem ve kuru boyalar ağaçlardan elde edilmektedir.

     İnşaat alanında da ormanlardan, yani ağaçlardan yararlanıyoruz. Özellikle Karadeniz Bölgesi ormanlık bir alan olduğu için bu bölgede özellikle de köylerde evlerin büyük bir bölümü ağaçtan yapılma ahşap evlerdir. Yine hepimizin evlerinde, her odasında bulunan kapılar, koltuklar, kanepeler, masa ve sandalyeler de çoğu defa ağaçlardan elde edilmektedir.

     Ağaçların faydaları ısınma alanında da büyük. Doğalgazın henüz gitmediği kenar mahallelerde ve köylerde insanların ısınma kaynağı odunlardır ki odunlar da ağaçların kurumuş halidir. Görüldüğü gibi ağaçlar insan hayatının her alanında önemli bir role sahip. Bu nedenle ağaçların yararlarını saymakla bitiremeyiz.

     Buraya kadar neredeyse sadece ağaçların insanlar için önemi ve faydasından bahsettik. Biraz da ağaçların hayvanlar için öneminden bahsedelim. Hepimizin bildiği gibi hayvanların yaşam alanı ormanlardır. Elbette çorak topraklarda, ağaçsız dağlarda hatta şehirlerde bile hayvanlar yaşam sürmektedir; ancak hayvanlar için en korunaklı, en zengin ve en doyurucu alanlar kesinlikle ormanlardır.

      Kuşların büyük bir bölümü yuvalarını ağaçlara yapmaktadır. Birçok böcek ve örümcek türü de aynı şekilde. Ağaçların hayvanlar için en büyük önemi ise onların besin kaynağı olmasıdır. Otobur hayvanların çoğu ağaçların meyveleri ve yaprakları ile beslenmektedir. Bu otobur hayvan türlerinin yaşamını devam ettirmesi de dolaylı olarak etobur hayvanların da yaşamasını sağlamaktadır.

     Ağaçların sadece insanlar için değil, tüm hayvanlar için en büyük faydası ise oksijen sağlamalarıdır. Yani bizim ve diğer hayvanların aldığı nefes, ağaçların üretim doğaya saldıkları oksijendir. Bu nedenle ağaçların yok olması, bir anlamda insan ve hayvanların da yok olması anlamına gelir. Oksijen, her ne kadar okyanuslar tarafından da elde edilse de ağaçların da payı büyüktür.

     Kısacası ağaçların hem insanlar hem de hayvanlar için çok faydalı ve önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu önemli varlıkları yok etmek, kendimizi yok etmek gibidir. Bu nedenle ağaçları koruyalım ve her yeri ağaçlandıralım.

-SON-

 

Ağaç ile ilgili kompozisyon örnekleri sayfamızda ağaç sevgisi, ağaçların önemi, ağaçların faydaları ile ilgili kısa ve uzun yazılar yazdık. Sizler de ağaç konulu deneme yazısı, makale veya kısa kompozisyonlar yazıp yorum bölümünde paylaşabilir veya bize göndererek sitemizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Ad

Kompozisyon,6,
ltr
item
Kısa Kompozisyon Örnekleri: Ağaç ile İlgili Kompozisyon
Ağaç ile İlgili Kompozisyon
Kısa Kompozisyon Örnekleri
https://www.kompozisyon.net/2021/12/agac-ile-ilgili-kompozisyon.html
https://www.kompozisyon.net/
https://www.kompozisyon.net/
https://www.kompozisyon.net/2021/12/agac-ile-ilgili-kompozisyon.html
true
1866534634972665310
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content