Adaletin Önemi ile İlgili Kompozisyon

Adalet ile ilgili kompozisyon örneklerini sizler için uygun başlıklar ve giriş gelişme sonuç bölümleri halinde yayınladık. Adalet konulu kıs...

Adalet ile ilgili kompozisyon örneklerini sizler için uygun başlıklar ve giriş gelişme sonuç bölümleri halinde yayınladık. Adalet konulu kısa ve uzun kompozisyon yazılarında adalet kavramı, adaletin önemi, adaletli davranmanın faydaları gibi konular üzerinde durduk. İyi okumalar.

 

ADALETİN ÖNEMİ (Kısa Kompozisyon)

     Adalet, herkese hakkını vermek, kimseye ayrıcalık göstermemektir. Adalet hakkı gözetmek ve daima haklı olandan, ezilenden yana olmak demektir.

     Adaletin insan hayatındaki önemi büyüktür. Adaletin sağlanmadığı bir toplumda insanlar huzursuz ve mutsuz olmaya mahkumdur. Böyle bir ortam ise her türlü kargaşa ve iç savaşa müsaittir. Bir ülkede adaleti sağlama görevi ülkenin yöneticilerine aittir. Şayet onlar önceden belirlenmiş yasalara uyar ve herhangi bir ayrım yapmaksızın herkese eşit davranırsa adalet sağlanır ve insanlar mutlu bir şekilde yaşamına devam eder. Aksi durumda ise bir süre sonra insanlar haksızlıklara karşı direnerek kargaşaya yol açar. Hayatımızın boyunca kendi hakkımızı aramalı ayrıca haksızlığa uğrayanları da korumalıyız. Bugün başkasına yapılan bir haksızlık yarın bize de yapılabilir. Bu nedenle haksızlığa, adaletsizliğe karşı sesimizi çıkarmayı, tepkimizi vermeyi bilmeliyiz.

      Adaletten ayrılan bir toplum doğru yoldan da ayrılmış olur. Böyle bir toplumun da ne bu dünyada ne de diğer dünyada mutlu olması mümkün değildir.

-SON-

 

ADALETİN ÖNEMİ (Uzun Kompozisyon)

     Hiç kimseye dini, dili, inancı, siyasi partisi, mal varlığı veya benzeri bir durumdan dolayı ayrıcalık göstermeyip tüm insanlara eşit şekilde yaklaşmaya, herkesin hakkını gözetmeye, kimseye haksızlık yapılmamasına adalet diyoruz.

     İnsanlar arasında barış ve huzuru sağlayan en önemli değerlerden biri adalettir. Adalet üzerine yönetilen bir toplum daima daha refah bir yaşam sürmeye devam edebilir ve yine bu toplumlarda insanlar arası kardeşlik ve sevgi bağları çok daha güçlüdür. Adalet, güvenin en büyük besleyicisidir.

     Tüm insanlara adaletle yaklaşan bir yönetime insanlar güvenir ve onu başta tutmaya devam eder. Ancak ne zaman ki adaletin çarkları oynar ve adaletsizlik baş gösterir işte o zaman kargaşa ve isyan başlar. Adaletsizliğe uğrayan insanlar bir nevi mazlumdur. Mazlumun ahı, indirir şahı, şeklindeki atasözü de haksızlığa uğrayan insanların güçlerini birleştirdiklerinde çok güçlü olacaklarına ve adaletsizliği yapanlara en iyi cevabı vereceğine işaret eder.

     Tarih boyunca görülmüştür ki halkına adaletle yaklaşmayan devlet liderlerinin liderliği uzun sürmemiş ve bu devletler de varlığına uzun süre devam edememiştir. Bir kişiyi veya bir kesimi mutlu etmek uğruna toplumun büyük bir bölümünü görmezden gelmek, onlara adaletsizlik yapmak zulümden başka bir şey değildir. Eğer bir toplumun küçük bir kesimi bolluk, bereket hatta israf içinde yaşarken büyük bölümü açlık ve sefaletle uğraşıyorsa o toplumda adaletsizlik vardır, ters giden bir şeyler vardır. Sindirilmiş, haksızlığa uğratılmış bir kesim vardır.

     Adalet, İslam dininin de en önemli değerlerinden biridir. Yönetimi altında bulunan kişilere adaletle yaklaşmayan bir yönetici asla iyi bir Müslüman değildir. Böyle bir kişinin sabahlara kadar ibadet etmesi bile onu kurtarmaya yetmeyecektir. Adaletin temsilcisi Hz. Ömer hayatı boyunca adaleti sağlamaya çalışmış, yönetimini üstlendiği yerlerdeki tek bir insanın aç kalmasını bile kendi suçu olarak kabul etmiştir.

     Hz. Ömer'in adaletinin onda birini sağlasak bile ne güzel bir toplum yaratmış oluruz. Oysa günümüzde adalet sadece lafta kalmış bir sözcükten ibarettir. Tüm dünyada adaletsizlik almış başını giderken, insanlar sessiz ve çaresizce yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedir.

     Bizler, hayatımızın her anında adaletten yana olmalı, haksızlıklara karşı sesimizi çıkarmayı bilmeliyiz.. Eğer bir adaletsizlikten haberdarsak ve sesimizi yükseltemiyorsak biz de suç işlemiş oluruz. Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytan gibidir.

-SON-

 

ADALET VE ADALETSİZLİĞİ İNSAN HAYATINDAKİ YERİ

     İnsanlar arasında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri adaleti gözetmektir; ancak ne yazık ki birçok insan buna dikkat etmiyor. Sadece sıradan insanlar değil, yöneticiler de aynı durumda. Günümüzde bir işe girmek için araya milletvekillerini koymanız, belki elli tane dalavere yapmanız gerekir.

     Kimisi, işe alacağı kişi hiçbir meziyete sahip olmadığı halde sadece akrabası olduğu için alıyor, kimisi rüşvet karşılığında, kimisi de aracı olan kişiye belki işi düşer mantığıyla hareket edip hak etmeyen kişileri alıyor. Hak etmeyenler haksız yere işe girerken gerçekten ha edenler işsiz kalıyor.

     Adalet, artık insanlar tarafından önemsenmiyor. Herkes kendi çıkarlarının peşinde. Benim işim görülsün de başkalarından bana ne mantığıyla hareket etmekte. Oysa adaletsiz davranışlarımızda insanlara ne kadar zarar verdiğimizi bilsek belki çok daha dikkatli olurduk.

     Bazen en ufak bir adaletsizliğin bile neticeleri çok kötü olabilir. Örneğin şöyle bir senaryo düşünün. Diyelim ki üniversite sınavına girdiniz. Matematik dersinde çok iyi değilsiniz. Tüm testlerinizi bitirdiniz, artık çıkmak üzeresiniz. O sırada önünüzdeki veya yanınızdaki adayın bir matematik sorusunu ve cevabını gördünüz. Sonra da hiç düşünmeden aynı cevabı siz de cevap kağıdınıza kodladınız ve çıktınız.

     O sorunun cevabını alırken hiç düşünmemiştiniz. Şimdi de düşünün bakalım. Siz kopya çekerek bir soruyu fazla yaptınız ve haksız bir davranışta bulundunuz. O soru sayesinde bir veya birçok kişinin önüne geçmiş oldunuz. Hatta puanınız da istediğiniz bölüme yetti ve kazandınız. Belki o soruyu çalmasaydınız başka biri sizi geçmiş olacak ve istediğiniz bölüme o yerleşmiş olacaktı. Oysa siz çalarak onun önüne geçtiniz ve onun kazanmasına mani oldunuz. Bu nedenle belki de onun tüm hayatını değiştirdiniz.

     Belki o önüne geçtiğiniz biri maddi olarak çok kötü durumdaydı. Belki bir daha dershaneye gidecek parası yoktu. Belki de üniversiteyi kazanması konusunda ailesi tarafından çok baskı görüyordu. Üniversiteyi kazanamayınca da intiharı en iyi çare olarak düşündü ve intihar etti. O canından, aile evlatlarından oldu. Belki bir sevdiği vardı, hayalleri vardı. Ama artık hiçbir şeyi yok.

     Şimdi iyice düşündünüz mü? Belki siz ‘’Bir sorudan ne olacak ki canım?’’ deyip vicdanınızı rahatlatmaya çalışıyorsunuzdur. Bu, size göre çok küçük bir haksızlıktır belki. Ancak mantıklı düşündüğünüzde kurduğumuz senaryo çok da abartılı değildir. Evet, küçük bir haksızlık olduğunu düşündüğünüz şey belki birçok kişinin hayatını olumsuz olarak değiştirdi. Bu nedenle özellikle de bu tür durumlarda dikkatli ve vicdanlı olmak gerekir. Kul hakkı yemek en büyük günahlardan biridir ve her adaletsizlik de kul hakkı yemektir.

     Her zaman adaleti gözetmeli ve tüm adaletsizliklere karşı çıkmalıyız. Bir karıncanın hakkına bile girerken düşünmeli ve bunun için vereceğimiz hesabı aklımıza getirmeliyiz.

-SON-

 

Adaletin önemini anlatan kompozisyon örneklerini beğendiğinizi umarız. Sizler de adalet ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Ad

Kompozisyon,6,
ltr
item
Kısa Kompozisyon Örnekleri: Adaletin Önemi ile İlgili Kompozisyon
Adaletin Önemi ile İlgili Kompozisyon
Kısa Kompozisyon Örnekleri
https://www.kompozisyon.net/2021/12/adaletin-onemi-ile-ilgili-kompozisyon.html
https://www.kompozisyon.net/
https://www.kompozisyon.net/
https://www.kompozisyon.net/2021/12/adaletin-onemi-ile-ilgili-kompozisyon.html
true
1866534634972665310
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content